Struktura informatyczna forex-miedzybankowy

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Lelek36
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2009, 13:43

Struktura informatyczna forex-miedzybankowy

Nieprzeczytany post autor: Lelek36 »

Witam Wszystkich,
Szukam informacji zwiazanych ze struktura informatyczna rynku miedzybankowego i forex.
Dokladniej:
1. za pomoca jakich rozwiazan informatycznych dane z miedzybankowego i/lub ECN sa wykorzystywane przez brokerow (np Saxobank),
2. w jaki sposb sa przetwarzane przez brokera (jakie zachodza zmiany w danych orginalnych),
3. jakie rozwiazania stosuje brokerzy przy dystrybucji danych na platformy.
Pisze prace o zastosowaniu rozwiazan TCP/IP i WWW w lancuchu na rynku finansowym i jak na razie nie moge powiedziec abym dotarl do szczegolow. Zalezy mi na konkretach (jesli server to jaki, jesli XML to jaki itp). Za wszekla pomoc dziekuje z gory. Postaram sie opublikowac swoje ustalenia. Temat wedlug mnie dosc trudny jednak zglebienie tej wiedzy daje swiadomosc kto jest na tym rynku.

Daniel
PS. Raz jeszcze witam wszystkich, od dluzszego czasu przegladam forum, jest to jednak moj pierwszy post. Na fx od roku (real), na razie edukacja i raczej jestem zadowolony.

Lelek36
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2009, 13:43

Nieprzeczytany post autor: Lelek36 »

Witam
Kurcze, nikt nie ma inforamcji z temacie, strony, linki, jakikolwiek kierunek ...

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

Chłopie czego ty oczekujesz, my tu wszyscy jesteśmy userami i nikogo nie interesuje jak to do nas trafia. Pytasz o takie szczegóły, że bym był bardzo zdziwiony gdyby udało Ci się dotrzeć do konkretów.. Pisz do brokerów bo nikt tu wróżką nie jest a domysły ci są zapewne nie potrzebne, poza tym kwestie techniczne nam nie są do niczego potrzebne.


P.S. Zmień temat bo jak sam widzisz brak materiałów - co można było przewidzieć.
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
luktom
Gaduła
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:39

Nieprzeczytany post autor: luktom »

Za pomocą systemu od Reutersa (a przynajmniej znajomy bankier z DB tak mi powiedział, że oni właśnie Reutersa wykorzystują, no a że DB jest topowym graczem na FX to chyba mówić nie muszę)

Więcej o systemach Reutersa:

http://about.reuters.com/productinfo/financial/

Awatar użytkownika
mohertrader
Gaduła
Gaduła
Posty: 132
Rejestracja: 12 lip 2008, 18:56

Nieprzeczytany post autor: mohertrader »

Szukać należy dwóch rzeczy :
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT)
oraz
The Financial Information Exchange ( FIX)

Instytucje korzystające z Fix-a to na przykład:
Bloomberg L.P.
HSBC Bank
Deutsche Bank Securities
Knight Capital Group
Thomson Reuters

Więcej znajdziesz przez wyszukiwarkę i na stronach:

http://www.fixprotocol.org
http://www.swift.com

W jednym i w drugim przypadku informacji w necie jest na ten temat cała masa . Z moich poszukiwań w necie wynika że nie ma dużej instytucji finansowej która nie miała by czegoś w spólnego z SWIFT-em i FIX-em .

Lelek36
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2009, 13:43

Nieprzeczytany post autor: Lelek36 »

Dzieki za dotychczasowa pomoc.

Czy mozecie zweryfikowac poprawnosci danych i toku myslenia:
1. trzy "poziomy" handlu na walutach:
-interbank: dostep to tego ma ok 1000 instytucji w skali globu, korzystaja tylko z dwoch platform do fandlu:Reutersa i ICAP(EBS- Electronic Broking Service). Boolmberg dostarcza informacje i z tego co wiem nie jest platforma do zawierania transakcji, na tym rynku raczej jest wymiana a nie typowy trading dla zysku,
-mniejsze ECN: tu juz dostep moze miec niemal kazdy, (np. znane ECN to ARCA, INET, BRUT, OESO i wiele duzo, duzo mniejszych)
-typowi market maker dla detalu (np.Saxo, Oanda)
2.teraz podstawowe ptanie: jak plyna dane np. kwotowania. Wiemy ze najwiekszy handel jest na interbanku. Jak kwotowania sa przekazywane na ECN i rynek MM? Jak sa przerabiane? W jakim stopniu MM uwzglednia kwotowania z interbanku? W uproszczeniu: handel odbywa sie na roznych serverach i wedlug mnie z wykorzystaniem roznego poziomy odstepu do danych np. ten kto korzsta z systemow Reutersa(i nalezy do grupy 1000) wie duzo wiecej o przyszlym popycie i podazy niz ten korzystajacy z MM. Poza tym w US banki zanim dokonaja wymiany walut powinny wyslac zapytanie do okreslonej sieci bankow w stanach (jest to ich wewnetrzny ETN - Electronical Trading Network), ten kto ma dostep do taki danych jest znacznie silniejszy na rynku bo wie ze za chwile bedzie duzy popyt albo podaz na okreslonej walucie. I teraz moje wyobrazenie negatywnej sytuacji: MM (np. Saxo - bo jest bankiem i na pewno korzysta z danych Reuters lub EBS) ma pelen dostep do arkusza zlecen i wie co jest po stronie jego klientow, jest sileniejszy w informacje z interbanku i moze przyczniac sie do roznych mniej lub bardziej korzystnych sytuacji na swoim malym podworku. Stad pytanie jaka jest korelacja cen miedzy interbankiem i np. MM i jak to jest rozwiazane technologicznie (samo rozwiazanie tech duzo wyjasni).
3. Jest jeszcze jedna kwestia: jesli MM wykorzystuje dane z interbanku i je nazwijmy to "dostosowuje" to czy opoznienie ma jakie kolwiek znaczenia dla nas (koncowych uzytkownikow) i czy moze kogokolwiek faworyzowac (np. kolege tradera z Saxo) i tu znowy pytania jak oni to robia od strony technologicznej:)
4. Z definicji ECNy powinny miec takie same dane jak na interbanku ale jesli ktos pobiera prowizje plus jakies dodatkowe pipsy to juz musi modyfikowac dane prezentowane na platformie. I tu juz nie ma bezposredniej transmisji danych z interbanku. Czy tak?
5. Element najciekawszy dla mnie jako gracza: jak broker MM trzyma poziom cen zblizony do interbanku skoro sa to dwie grupy roznych klientow, niekonicznie myslacych tymi samymi kategoriami. Jakie tu stosuje mechanizmy?

Czy ktos kiedys mial mozliwosc porownywania danych z interbanku z tymi z ryku MM? I

Pozdrawiam,
Daniel

PS. Nie chodzi tu tylko o napisanie pracy ale przede wszystkim o zrozumienie mechanizmow rynku a zastosowane rozwiazania technologicze moga wiele powiedziec o mozliwosciach przechylenia szali na nasz strone jesli takie istnieja. Jest to moj priorytet.

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

1. ECN z tego jak ja to rozumiem ma dostęp do interbanku i tam składa zlecenia.
Saxobank chyba nie jest MM. MM prawie każdy broker z MT4, choć ostatnio zaczynają wychodzić też ECNy.
2. Co do danych to brokerzy MM niby korzystają ze danych ale poddają je filtracji - jakiej dokładnie to nie wiem, ale działa jak wygładzanie. Dodatkowo niektórzy korzystają ze stop huntingu, tzn posiadają skrypty, które wyliczają i działają na niekorzyść klientów podnosząc sztucznie cene, robiąc szpile. Wkońcu granie nie toczy się tylko z rynkiem ale i z brokerem MM. Dzieje się tak dlatego że MM nie zabezpieczają się całkowicie -tj nie wyrzucają pozycji na ECN/Intrbank. Są drugą stroną transakcji i nagminnie to wykorzystują.
Często też następują requoty - czyli odrzucanie transakcji bo cena nie rynkowa etc.. Albo zawieszanie platformy i brak dostępu do niej..
3. Wydaje mi się że wszyscy mają tak samo w obrębie grupy użytkowników. Tzn jest podziała na konto do danej kwoty, od kwoty do kwoty i od kwoty wzwyż. Ktoś kiedyś pisał o jakimś brokerze że czasami płaci się tam prowizje czy coś i że trafia to na losowych klientów. W każdym razie sensem było że odbywa się to losowo.
4. No wydaje mi się że nie prowizja to prowizja a ECN powinien wszystkie transakcje przekazywać na ECN - po to ma prowizje i SWAP aby na tym zarabiać. Sam kroi więcej niż płaci.
5. Pewnie pobiera dane, wygładza i wrzuca "podobne". Kiedy mu się spodoba to zrobi szpile aby zarobić..
Gdzieś tu na forum jest porównanie danych brokerów. Bodajerze w jakimś temacie o testowaniu strategii (i danych do testów). Dobrze poszukasz to znajdziesz

pozdro
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

troszke ode mnie

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Witam

Przyłącze się do tematu. W sumie to uprzedził mnie Pan :wink:
Jak szczegółowa ma być ta praca? 8)
W jakim stopniu MM uwzglednia kwotowania z interbanku?
Bardziej istotna (dla tradera) się wydaje różnica czasowa posiadanych inforamcji - danych pomiędzy "poziomami"
(Ile jest leveli http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... sc&start=0).
Rozwinę myśl w najbliższym czasie, jak tylko coś więcej dowiem się o dealerach bankowych :roll:
Na podstawie moich badań, wywnioskowałem:
* MM uwzglednia kwotowania z interbanku tak jak mu się podoba, a zależy to od MM, przeanalizowałem kilku MM.Istotna rzecz - jedni mają szpile inni nie, w większości godzimy się na to umowami, że cena może być dla nas niekorzystna

Pytasz o takie szczegóły, że bym był bardzo zdziwiony gdyby udało Ci się dotrzeć do konkretów..
(miałem stronę z komisji USA od tych spraw i opinię na ten temat ale nie mogę sie teraz doszukać :evil: podeśle ktoś ? )
*O stopniu uwzględnienia kwotowania, pewne wnioski każą mi myśleć iż zależy to od pozycji brokera (MM) względem rynku który jak widać może, nie musi grać przeciwko klientom. Ja próbuję się dowiedzieć jak odbywa się bilansowanie klientów. Od tego też zależy czy MM może zaoferować klientom bonus w postaci rynkowej szpili.
* W przypadku MM należy się skupić na Data Feeds których MM może mieć kilku i przełączać się w zależności co powie np w MT4-A MM-Feed Switcher Plugin :lol:
Im niżej tym gorzej analizować rynek z pkt. widzenia technicznego.
Im wyżej tym bardziej emocje chyba są brane pod uwagę (w przypadku spekulantów) .
Żeby zwiększyć świadomość, rozumienie rynku trzeba by chyba wziąść też pod uwagę pewne regulacje prawne, bo sama struktura informatyczna nie wiele da, ale to masa informacji.
Więc marzy mi się Trylogia. cz. psychologiczna, prawna i techniczna. 8)

Kod: Zaznacz cały

Informacja ma wartość ekonomiczną


Struktura informatyczna forex-miedzybankowy
Nie wiem czy ktoś tu szepnie jak to wygląda ale były by to cenne informacje.
1. za pomoca jakich rozwiazan informatycznych dane z miedzybankowego i/lub ECN sa wykorzystywane przez brokerow (np Saxobank),
Trzeba kilka kwesti uściślić:
Saxobank to bank ;) ,udostępnia platformę np (IDMS, TMS nie wiem którzy jescze)
(nie jestem jeszcze zorientowany kto ją stworzył.. wątek o drugiej stronie platformy tymczasowo zamarł :wink: wszyscy chyba jadą na MT4 ;) a ta strona już mi jasna. Nie wiem więc jak Saxobank platforma jest podpięta , ale zbadam to.Być może bezpośrednio lub poprzez jakiś mostek..)
Warto poczytać:
http://www.dukascopy.com/swiss/english/ ... istorical/
Jest kilka szczegółów na temat formatu danych. Widać CSV jest dosć popularne.
2. w jaki sposb sa przetwarzane przez brokera (jakie zachodza zmiany w danych orginalnych),
Troszkę napisałem wyżej, pytanie jakie dane ma broker przetwarzać (Clients Ballances Calculation/Broker Equity ? ) i co Ciebie interesuje lub co jest defakto ważne.
Czy w przypadku ECN - ten składa zlecenia w Banku? Stąd prowizja?
3. jakie rozwiazania stosuje brokerzy przy dystrybucji danych na platformy
Pewnie intersują Cię kwestie szyfrowania w przypadku zleceń. Co do feedu no to trzeba by rozważać konkretnego brokera i platformę.
Pisze prace o zastosowaniu rozwiazan TCP/IP i WWW w lancuchu na rynku finansowym i jak na razie nie moge powiedziec abym dotarl do szczegolow. Zalezy mi na konkretach (jesli server to jaki, jesli XML to jaki itp). Za wszekla pomoc dziekuje z gory. Postaram sie opublikowac swoje ustalenia. Temat wedlug mnie dosc trudny jednak zglebienie tej wiedzy daje swiadomosc kto jest na tym rynku.
Myślę, że szczegóły są pilnie strzeżone, ale .. :lol: ale i sama publikacja może nie być możliwa. Temat jest masakrycznie trudny i obszerny.
Chłopie czego ty oczekujesz, my tu wszyscy jesteśmy userami i nikogo nie interesuje jak to do nas trafia
Mnie intersuje :oops:
Pytasz o takie szczegóły, że bym był bardzo zdziwiony gdyby udało Ci się dotrzeć do konkretów..
Przy takim myśleniu Tiger to my Ziemi nie opuścimy :lol: A mi się już tu znudziło :wink:

Kod: Zaznacz cały

Jeden człowiek prawdopodobnie mógłby cały dzień grób kopać a we dwóch pół dnia. Obaj kopacze się w nim zmieścić nie muszą, jeden z nich cel szybciej osiągnie.
Wybacz, że tak głupi przykład napisałem. Mi kilka postów pomogło odkryć MM od środka, więc kilka czyichś myśli traktuję jako być może kartę przetargową.. do całości, czy nie od tego stałeś się też mądrzejszy i masz wiedzę, że ktoś tu coś pisał?
Czy jest powód dla którego nie powinniśmy tego poznać? Bo może jest. Więc ?
Nie wiem jak Ty ale ja lubię poznawać nowe rzeczy i mnie to ciekawi. Może komuś się to jeszcze przyda. :wink: Mam nadzieje żę będziemy dalej kolegować :564:

Lelek36 musisz uzbroić się też w cierpliwość :wink:
kto jest na tym rynku
Chyba od tego by należało zacząć, pisząc też z czego mogą lub przykładowo korzystają uczestnicy rynku, kto jest uczestnikiem kto nie jest itd..
P.S. Zmień temat bo jak sam widzisz brak materiałów - co można było przewidzieć.
No co ty.. super temat moim zdaniem i nie powinien się skończyć :516:

Więc tak.. mamy:
IP Bank adress, Bank Comp ID, Bridge Comp ID
Najlepiej to zacząć od Trading Station mi się wydaje. (Chyba banki udostępniają dostęp do swojego systemu poprzez mostek dla tej platformy)
Pytanie jak działa taki system :lol:
Trzeba też coś więcej wiedzieć o http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... 4855#94855
Fajnie by było gdyby ktoś zalinkował jakieś firmy które zajmują się obsługą banków. Rzadko są stopki reklamowe (linki do firm) z racji że firmy często zajmują się chyba tylko obsługą konkretnego banku.
3. Jest jeszcze jedna kwestia: jesli MM wykorzystuje dane z interbanku i je nazwijmy to "dostosowuje" to czy opoznienie ma jakie kolwiek znaczenia dla nas (koncowych uzytkownikow) i czy moze kogokolwiek faworyzowac (np. kolege tradera z Saxo) i tu znowy pytania jak oni to robia od strony technologicznej:)
Ma znaczenie dla skalperów no i dla brokera (spread spreadem :wink: )
Co to są dane z interbanku? Myślę że trzeba rozwinąć ten temat
http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... php?t=6962
W jakim sensie faworyzować, tu chyba możemy mówić chyba jakiś przeciekach o dużych zleceniach czy coś..
4. Z definicji ECNy powinny miec takie same dane jak na interbanku ale jesli ktos pobiera prowizje plus jakies dodatkowe pipsy to juz musi modyfikowac dane prezentowane na platformie. I tu juz nie ma bezposredniej transmisji danych z interbanku. Czy tak?
Powinniśmy chyba pytać co robi ECN z pieniędzmi :lol: Ogólnie coś więcej napisać o ECN. Z definicji ECN chyba powinien dostarczać najkorzystniejszą cenę ! A może stąd prowizja. Sam już nie wiem :lol:
5. Element najciekawszy dla mnie jako gracza: jak broker MM trzyma poziom cen zblizony do interbanku skoro sa to dwie grupy roznych klientow, niekonicznie myslacych tymi samymi kategoriami. Jakie tu stosuje mechanizmy?
Jest tzw rynek OTC-lite, na którym chyba klient detaliczny dostarcza płynność .:lol: (gdzieś czytałem wątek na tym forum, ale znów nie mogę znaleźć )

Przepraszam jeśli gdzieś głupoty napisałem. Poprawcie mnie.

Awatar użytkownika
xpep
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 844
Rejestracja: 02 gru 2007, 11:50

Nieprzeczytany post autor: xpep »

to wszystko jest bardzo ciekawe o czym piszecie ale nie ludzcie sie ze jesli bedziecie wiedzieli po kolei jaki bit wychodzi z waszego kompa itd ze zaczniecie wtedy zarabiac :D

Lelek36
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2009, 13:43

Nieprzeczytany post autor: Lelek36 »

Xpep,
Tu raczej chodzi o to co tak naprawde dociera na twoj monitor i jaka to przeszlo droge oraz jak to warunkuje twoje zachowanie. Moze tak naprawde to co ty widzisz nie jest do konca rzeczywistoscia ale ktos chce abys to widzial (moce troche za daleko posuniete ..:D ). To co wychodzi jest rzecza wtorna i tak naprawde malo wazna bo juz uwarunkowana tym co jest na twoim monitorze.
Mysle ze warto sobie rowniez uswiadomic jak infrastrutura moze byc wykorzystywana przez duzych w celu osiagniecia pewnego celu. Patrz wczorajsza sytuacja na USDJPY z 16.00.
Zarabianie jest pochodna kilku elementow, istotnym z nich jest wiedza o rynku i jego ewentualnych determinantach a takim z pewnoscia sa zarowno infrastruktura it jak i mechanizmy ktore tam zachodza.
Z tego co pamietam z forum chyba eMisiek napisal ze warto sobie uswiadomic ze jestesmy zwierzyna lowna. Ja dodam ze jesli wiemy jaka bronia na nas poluja to : raz zwiekszamy szans przezycia, dwa moze sie uda zwiac ze zdobycza :D .
Troche wiecje i bardziej szczegolowo pozniej....
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ