Od średnich do PA

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
waldi122
Gaduła
Gaduła
Posty: 270
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:44

Od średnich do PA

Nieprzeczytany post autor: waldi122 »

Zgodnie z tym o czym pisałem w swoim dzienniku będę się starał tu umieszczać sukcesywnie ciekawsze informacje o systemach i strategiach, które podczas mojej drogi na rynku forex wpłynęły w zasadniczy sposób na mój obecny sposób gry. Robię to z perspektywy czasu i zdobytego doświadczenia. Na wiele spraw inaczej teraz patrzę.

Jednym z takich systemów jest system „Niceguy Ridiculous 7 Pips Trading System” z wątku FF. Stwierdziłem, że warto nim zainteresować naszych forumowiczów, szczególnie stawiających pierwsze kroki na fx. Jest to prosty system, co nie oznaczy, że musi być łatwy dla każdego. W bardzo prosty sposób na początku przy pomocy średnich zostajemy wprowadzani w podstawowe prawa panujące na rynku od lat, a dające dobre rezultaty po dziś.

Wątek jest skoncentrowany na parze EURUSD na TF M5. Na tej parze i tym TF wg mojej subiektywnej opinii najlepiej się sprawuje. Powinien on dobrze współpracować także z innymi parami i TF pod warunkiem dobrania odpowiednich parametrów SL i TP. Bardzo pomocna jest wiedza o podstawach AT, PA, poziomach S/R i niektórych formacjach świecowych.

Należy traktować średnie jako wskazówki dające poczucie kierunku i orientacji, one nie odbijają ceny, to świece nadają im kierunek. Średnie pomagają nam zobaczyć jak ceny tworzą pewne powtarzające się wzory, jak tworzą się fale, korekty, konsolidacje itp. Pomaga to nam w podejmowaniu właściwych decyzji.
Proponuję na początku skupić się na jednym najwyżej dwóch setupach, które będą nam najbardziej odpowiadały, przez co dojdziemy szybciej do perfekcji i pozwoli nam to cieszyć się z naszych postępów.

7 pipsów w nazwie systemu oznacza wartość SL, którą autor bezwzględnie stosuje. TP jest określane na co najmniej 10 pipsów ale zalecane jest 15 a nawet więcej, np. najbliższy poziom S/R, Ideą jest, by być jak najdłużej, gdy ma się rację i wyjść szybko, kiedy jesteśmy w błędzie.

Handel powinniśmy prowadzić w pobliżu otwarcia nowej sesji (czasami jest to trochę wcześniej), ponieważ tam możemy spodziewać się nowych inwestorów lokujących swoje pieniądze, co prowadzi do silnych ruchów i tworzenia się trendów.

Przed przystąpieniem do gry powinniśmy przeanalizować naszą parę od TF wyższych aż do TF na, którym podejmujemy nasze decyzje. Zwróćmy uwagę na cenę otwarcia, gdzie są poziomy S/R, jak układają się szczyty i dołki.

Używane wskaźniki :

SMA 13 Close
SMA 21 Close
SMA 200 Close
SMA 500 close
THV4 Coral T@HH
THV4 TzPivotsD (Black)
#MTF_Fractal 15
#MTF_Fractal 60
DveMashki_ind_w_Signals
THV Candle Clocks

Coral jest średnią wygładzoną, pokazującą nam kierunek trendu
SMA 200 i 500 obrazuje nam położenie Corala odpowiednio na TF M15 i H1
DveMashki kolorują nam przestrzeń pomiędzy średnimi

Możesz na początku używać także inne wskaźniki do, których się przyzwyczaiłeś i one Tobie pomagają. Ja wraz ze zdobywanym doświadczeniem powoli się ich pozbywałem.

Zasady dla longa :

cena powyżej SMA 200 , SMA 500 oraz Corala, który powinien być zielony

Wejście dla agresywnych graczy po tym kiedy następuje powrót ceny do średnich lub trochę poza nie i cena na chwilę się tam zatrzymuje, po czym zostaje odrzucona tworząc świece wzrostową wychodzącą powyżej obu SMA. Po jej zamknięciu wchodzimy od razu ryzykując 7 pipsów. Czasami trzeba działać szybciej i nie czekać na zamknięcie świecy.

Dla bardziej ostrożnych lubiących mieć potwierdzenie kierunku należy poczekać z wejściem do przebicia poprzedniego High.

Zasady dla shorta :

cena poniżej SMA 200 , SMA 500 oraz Corala, który powinien być czerwony

Wejście dla agresywnych graczy po tym kiedy następuje powrót ceny do średnich lub trochę poza nie i cena na chwilę się tam zatrzymuje, po czym zostaje odrzucona tworząc świece spadkową wychodzącą poniżej obu SMA. Po jej zamknięciu wchodzimy od razu ryzykując 7 pipsów. Czasami trzeba działać szybciej i nie czekać na zamknięcie świecy.

Dla bardziej ostrożnych lubiących mieć potwierdzenie kierunku należy poczekać z wejściem do przebicia poprzedniego Low.


Przejdźmy do przykładu, daleko nie szukając prześledzimy to na wykresie z ostatniego piątku.

Na początku sesji europejskiej cena się skierowała w dół gdzie powstała korekta spełniająca nasze warunki na, której mogliśmy wejść. Potem nastąpiła zmiana kierunku i dwie kolejne korekty spełniające również nasze założenia. We wszystkich tych przypadkach wchodząc zarówno agresywnie jak i po przebiciu poprzedniego ekstremum mogliśmy uzyskać profit.

Dla wejść agresywnych zalecane jest gdy wejście następuje nie dalej niż 7 pipsów od SMA 13.
Pierwsza korekta daje największe prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu, dlatego jest najlepsza.

Trzeba być ostrożnym nie zawsze tak dobrze się układa jak na powyższym przykładzie. Może wystąpić wiele zaskakujących zwrotów i pułapek, z którymi jest ciężko sobie poradzić. Nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć do końca ich działań.
Dlatego w tym systemie występuje wiele innych równie prostych elementów, które pozwolą nam choć częściowo zrozumieć i poznać mechanizmy panujące na rynku. Dzięki, którym będziemy mogli zwiększyć nasze prawdopodobieństwo na odniesienie sukcesu.

To na początek. Dla oswojenia się z tym składnikiem systemu proponuję prześledzić historie i zobaczyć jak średnie te pomagają nam w zrozumieniu tego co się dzieje na wykresie. Dalsze elementy systemu wkrótce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
harald
Bywalec
Bywalec
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2010, 11:14

Nieprzeczytany post autor: harald »

Swietny post, wrecz rewelacyjny, wszystko wytlumaczone, opisane na spokojnie:)
dziekujemy i sprawdzimy;)
Ucze sie ucze:) i sie jeszcze dlugo uczyc bede...

Awatar użytkownika
Vanguard
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 563
Rejestracja: 11 gru 2009, 10:10

Nieprzeczytany post autor: Vanguard »

waldi122 podobne do cobraforex THV...
to jakas odmiana ?
Nie wierz w trendy.

Awatar użytkownika
waldi122
Gaduła
Gaduła
Posty: 270
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:44

wybicie z konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: waldi122 »

Vanguard pisze:waldi122 podobne do cobraforex THV...
to jakas odmiana ?
Nie potrafię odpowiedzieć nie znam tego.

Dodano po 9 minutach:

Przyjrzyjmy się jeszcze wykresowi z ostatniego piątku. Widzimy tam w jego lewej części w trakcie sesji azjatyckiej jak nasze SMA 13 , SMA 21 oraz Coral są ze sobą poskręcane, średnie SMA 200 i SMA 500 są płaskie i b. blisko.

Jest to czas w, którym rynek się konsoliduje. W tym okresie najrozsądniej jest nic nie robić, tylko obserwować i czekać na dalszy rozwój sytuacji. Z dużym prawdopodobieństwem z chwilą rozpoczęcia się sesji europejskiej można oczekiwać, że nastąpi duży ruch ceny.

W naszym przypadku wystąpiło wybicie dołem. Po przecięciu naszej niebieskiej linii określającej zakres konsolidacji nie wchodzimy od razu, tylko czekamy aż cena się cofnie i zrobi korektę. Dopiero gdy zejdziemy poniżej poprzedniego dołka składamy zlecenie na sprzedaż. Takie zachowanie ma na celu uniknięcia ewentualnego fałszywego wybicia. Przebicie poprzedniego low należy traktować jako filtr dla fałszywych wybić.

Celowo pokazuje na początku to zagranie, ponieważ jest moim ulubionym. Obecnie najczęściej prze ze mnie stosowanym, co można prześledzić w moim dzienniku. Charakteryzuje się ono wystarczająco dużą skutecznością, łatwo je zlokalizować, tak naprawdę nie potrzeba do tego żadnych wskaźników ani innych narzędzi. Wystarczy spojrzeć na wykres kiedy występuje, sama nam się rzuci w oczy. Poprowadź ewentualnie dwie poziome linie lub użyj funkcji rysowania prostokąta by zaznaczyć jej zakres przez co łatwiej będzie nam zaobserwować moment wybicia. Jest to bardzo proste zagranie jak zresztą i inne, które będę starał się przekazać. Prostota w grze bardzo dobrze się sprawdza. Najczęściej są to rzeczy ogólnie nam znane wielokrotnie o nich pisano nawet na tym forum. Wielu osobom wydaje się, to za proste i banalne by je stosować. Ja też na początku tak myślałem, szukałem innych metod. Uświadomienie tego było dla mnie milowym krokiem do przodu.

Bardzo ważną sprawą przy wystąpieniu każdego setapu jest jego lokalizacja na wykresie, co jest często podkreślane przez doświadczonych traderów. Często staramy się przy każdym powstałym sygnale od razu wchodzić nie sprawdzając gdzie się obecnie znajdujemy na wykresie, czy jest to odpowiedni moment, lub po prostu jest to przez nas ignorowane.

Z omawianego powyżej zagrania też skorzystałem, wejście na nim jest trochę dalej z powodu poślizgu ceny przy składaniu zlecenia. Jeśli ktoś je oglądał w moim dzienniku chciałem wyjaśnić, że moje zasady gry podczas konsolidacji różnią się wielkością SL i TP od stosowanych w tym systemie. Powodem jest moja koncepcja na grę, którą ja stosuje. Z resztą to jest normalne, że poszczególni traderzy otwierając pozycje w tym samym miejscu często mają inne spojrzenie na rynek, inne zasady i mimo to wszyscy mogą zarabiać.

Ja mam ustalone stałe parametry dla tego wejścia SL = 15 , TP = 30 oraz Trailing stop 20 .
SL zdarza mi się czasami powiększyć o kilka pipsów ale nie więcej niż do 20 jeśli w tej odległości występuje jakiś ważny powód najczęściej jest to ostatnie low. Nie ustawiam więcej dlatego, że wchodzę na początku sesji i liczę na dynamiczne wybicie. Podczas takiego gwałtownego wybicia czasami jest trudno dostrzec wyraźną korektę dlatego w takim momencie przechodzę na M1 i tam staram się ją uchwycić. Jeśli obserwuje na bieżąco wejście i widzę, że cena ma ochotę iść dalej w moim kierunku to przestawiam TP.

Jeśli chodzi o wielkość konsolidacji to nie mam tutaj opracowanych żadnych stałych reguł jej szerokość dla mnie najlepiej się sprawdza w zakresie 25 – 45 pipsów. Czas trwania raczej nie krócej niż 1,5 – 2 h im dłuży tym większe są szanse na dobry wynik, po prostu obserwuje jak się tworzyła, powinna być wyraźnie widoczna, w proporcjach raczej dłuższa niż szersza, to się nabywa wraz ze zdobywanym doświadczenie.

Wszystkie te warunki są ważne tylko wtedy gdy wejście następuje na początku sesji, najczęściej europejskiej, rzadziej amerykańskiej ze względu na częste publikacje ważnych danych przed nią, które to potrafią mocno wpłynąć na zachowanie ceny, dla nocnych marków i tych ,którzy nie mogą spać zostaje jeszcze początek Azji.

Podstawą jest też dobre opatrzenie się z setupem, warto śledzić to na żywo skupiając się tylko na nim aż dojdziemy do sytuacji w, której tylko jedno spojrzenie pozwoli nam to dostrzec. Ponadto ten okres pozwala nabrać nam przekonania do danego zagrania, oraz ustalania odpowiednich zasad dopasowanych do naszej koncepcji gry.

Czasami stosuję to wejście później w trakcie trwającej już dłuży czas sesji, ale wtedy zasady są trochę inne i są dopasowane do istniejącej sytuacji.

Temu tematowi poświęcę jeszcze miejsca przy opisie innego systemu, w którym został on bardzo dobrze opracowany, ale w tej chwili nie chcę wprowadzać zamieszania poprzez omawianie systemu o trochę innej koncepcji na rynek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2011, 07:09 przez waldi122, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Vanguard
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 563
Rejestracja: 11 gru 2009, 10:10

Nieprzeczytany post autor: Vanguard »

Nie potrafię odpowiedzieć nie znam tego.
hmmm chyba najbardziej znany thread o skalpie na FF..

do tego wskazniki Coral i THV Piv i CC sa autrostwa Cobry ...

to musi byc jakas hybryda http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=127271

ale niz nie oftopuje

pzdro
Nie wierz w trendy.

Awatar użytkownika
waldi122
Gaduła
Gaduła
Posty: 270
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:44

buy setup

Nieprzeczytany post autor: waldi122 »

Vanguard pisze:hmmm chyba najbardziej znany thread o skalpie na FF..

do tego wskazniki Coral i THV Piv i CC sa autrostwa Cobry ...

to musi byc jakas hybryda http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=127271
Zajrzałem na wątek na, którym ja się opieram i faktycznie jest tam podane źródło tych wskaźników, które Ty podajesz.

Ze względu, że to była dla mnie nieistotna informacja nie odnotowałem tego w swoim skrypcie, który zawsze sporządzam z interesujących mnie tematów, a z niego teraz korzystam opisując ten system.

Mimo dużej popularności tego wątku, nie znam go i dlatego nie kojarzyłem jego jako źródła.

Dodano po 10 godzinach 1 minutach:

Dodano po 3 minutach:

W dniu dzisiejszym wystąpiła jedna możliwość wejścia zgodna z zasadami podanymi dotychczas.
Było to wejście na początku sesji amerykańskiej po wybiciu z konsolidacji i korekcie.

Zaznaczone na zielono wejście było możliwe jeżeli obserwowaliśmy wykres na m1. Wystąpiła tam dobrze widoczna korekta na tym interwale po, której ja wszedłem, można to zobaczyć w moim dzienniku.
Na niebiesko zaznaczyłem alternatywne wejście dobrze widoczne na m5, które też jest poprawne.

Inne wejścia w dzienniku z dnia dzisiejszego nie były zgodne z zasadami tu opisanymi.

Dodano po 14 godzinach 49 minutach:

Dodano po 5 minutach:

Dodano po 32 minutach:

Dzisiaj brak jest dobrej sytuacji do wejścia, więc przedstawię dla lepszego poznania systemu szkolny przykład, pokazujący, że warto być cierpliwym i czekać na odpowiedni dzień. Mam nadzieje, że to trochę pomoże rozjaśnić działanie systemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
waldi122
Gaduła
Gaduła
Posty: 270
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:44

wybicie z konsolidacji

Nieprzeczytany post autor: waldi122 »

W dniu dzisiejszym od początku sesji europejskiej trwała czterdziestu kilku pipsowa konsolidacja. Tuż przed początkiem sesji amerykańskiej nastąpiło fałszywe wybicie w górę, a następnie szybki zjazd w dół. Po przekroczeniu dolnej linii konsolidacji nastąpiła korekta, a po niej powinno nastąpić wejście, niestety zakończone SL. Na następnej świeczce nastąpił powrót ceny poniżej low poprzedniej i ponowne wejście tym razem skuteczne. Odnosi się to dla SL = 7 pipsów.

Ja jak już pisałem stosuję przy takich wejściach SL = 15 a TP min 30 i pozwalam mu rosnąć, zdecydowanie lepiej mi się te wielkości sprawdzają. I w tym wypadku nie wystąpił by SL.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

daniel.wro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 27 wrz 2011, 21:44

Nieprzeczytany post autor: daniel.wro »

Hej,

Twoje zalozenia wydaja sie konkretne i precyzyjne (w przciewienstwie do Niceguya, ktory lubi troche ponaciagac je by wygladaly bardziej "widowiskowo" na wykresie danych historycznych - aczkolwiek jestem dopiero na 135 stronie jego watku :) ) .. myslisz, ze jest sens napisac pod nie EA? a moze juz takie istnieje?


pozdrawiam

Daniel

Awatar użytkownika
waldi122
Gaduła
Gaduła
Posty: 270
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:44

Nieprzeczytany post autor: waldi122 »

daniel.wro pisze: Twoje zalozenia wydaja sie konkretne i precyzyjne (w przciewienstwie do Niceguya, ktory lubi troche ponaciagac je by wygladaly bardziej "widowiskowo" na wykresie danych historycznych - aczkolwiek jestem dopiero na 135 stronie jego watku Smile ) .. myslisz, ze jest sens napisac pod nie EA? a moze juz takie istnieje?
Dla mnie w powyższy wątku największą wartością jest to jak Niceguya wprowadza początkującym adeptom forexu podstawy funkcjonowania rynku na początku przy pomocy głównie średnich, by później pokazać, że tak naprawdę wystarczy tylko cena, LT i S/R.

O sensie pisaniu EA nie chce się wypowiadać dlatego, że nigdy mnie to nie interesowało, ponad to lubię bezpośrednie zmaganie z rynkiem.

O istniejącym EA nic nie wiem.

Awatar użytkownika
waldi122
Gaduła
Gaduła
Posty: 270
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:44

Nieprzeczytany post autor: waldi122 »

Kolejna formacja – Trzy szczyty.

Trzy szczyty najczęściej powstają wtedy gdy jesteśmy blisko silnej strefy S/R. Wszystkie szczyty powinny być na tym samym poziomie oporu. Trzeci musi się uformować w postaci silnej odrzucającej świecy takiej jak np. pinbar, która posłuży nam jako punkt wejścia.
Wtedy staramy się wykorzystać szybki spadek występujący najczęściej po trzecim szczycie.

Kiedy jesteśmy pewni, że powstała formacja, to trzeba działać szybko, wejść od razu po świecy, która dała sygnał.

Trzy szczyty najlepiej gdy występują z początkiem sesji, są rzadsze niż wybicie z konsolidacji a ruch ceny jest też na ogół mniejszy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ