System MAX - reaktywacja WATEK MODEROWANY

Reklamy oraz linki do ciekawych miejsc w sieci zajmujących się rynkiem Forex.
candleelephants
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 02 mar 2010, 19:45

Nieprzeczytany post autor: candleelephants »

hmm no generalnie zadałem proste pytanie nie wiem dlaczego jest dla Ciebie niezrozumiałe. Mechaniczny sygnał tzn występuje konkretny sygnał , po którym zajmujemy pozycje i tak, może to być gdy inia A przecina linie B, a może być sygnał po wystąpieniu formacji świecowej. Różnorodność w interpretowaniu sygnałów i ich siły uważam właśnie za ich intuicyjność. I z Twojej wypowiedzi wynika, że taki jest Twój system. Zadałem konkretne pytanie nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Wystarczyło napisać ile transakcj zawarłeś w 3 ostatnich miesiącach i już by był jakiś obraz ile Twój system generuje sygnałów. Przykro mi stwierdzić ale z Twoich wypowiedzi wynika że jesteś osobą bardzo arogancką, której wydaje się że ma monopol na wiedze...

pozdrawiam
If i were a rich man, yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum!

zicmar
Gaduła
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, 08:34

Nieprzeczytany post autor: zicmar »

Sorki Kolego, nie chciałem Cię urazić i nie mam monopolu na wiedzę. Odpowiem w nieco inny sposób, średnie generują mnóstwo sygnałów, im niższy TF tym wiecej będzie tych sygnałów, kwestia jaki styl inwestowania preferujesz, czy interesuje Cie skalpowanie po 5 pipsów, czy trejdy po 30 pipsów, czy dłuższe trzymanie pozycji. Na bazie średnich możesz spokojnie okreslic potencjalny zakres ruchu i ryzyko, które z tego wynika, to czy wykorzystasz każdy taki sygnał w dużej mierze zależy od Twojej psychiki i stylu Twojego inwestowania. Ja przykładowo na 50 sygnałów dziennie wykorzystam 5, ale kto inny bedzie wstanie wykorzystać 30. Czy to oznacza, że system generuje sygnały mechaniczne lub intuicyjnę? Mniej więcej wiem do czego zmierzasz, że system, który daje jednoznaczny sygnał jak Stoch lub MACD jest cacy, bo masz sygnały mechaniczne a wszystko inne co wymaga od tradera myślenia jest intuicyjne a więc be.
Twoje pytania nasuwają taką odpowiedz, śmiem twierdzić na podstawie tych pytań, że jestes na etapie indyków ale czy z tego wynika, że jestem osobą arogancką a Ty kiepskim traderem? Raczej chyba nie.
Pozdrawiam Zicmar
Naucz się jak działają średnie a wtedy zrozumiesz zachowanie ceny

astra
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 685
Rejestracja: 14 paź 2007, 20:22

Nieprzeczytany post autor: astra »

ok, to i ja się włączę do dyskusji.
Byłem na szkoleniu u ZicMara i mogę powiedzieć, że jego system oparty na średnich dobrze się sprawdza jako uzupełnienie jakiegoś swojego systemu (np. PA) lub jako samodzielny system.
Zicmar działa na kilku średnich i na kilku TF jednocześnie. Istotą systemu jest obserwacja zachowania się ceny względem średnich na różnych TF. Średnio w sesji europejskiej są jeden, dwa sygnały na 30,40p (to jest średnio, więc czasem nie ma żadnego sygnału, a czasem jest 5). Ja pisze tylko o tych sygnałach bezpieczniejszych, a jeśli ktoś akceptuje wyższe ryzyko, to i sygnałów będzie więcej. Także jeśli ktoś chce brać mniejsze pozycje (na kilkanaście p) to tych sygnałów będzie znacznie więcej. Jak każdy system także i ten wymaga ogrania i opatrzenia, także każdy grający tym samym systemem może mieć inne wyniki.

candleelephants
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 02 mar 2010, 19:45

Nieprzeczytany post autor: candleelephants »

zicmar pisze:Mniej więcej wiem do czego zmierzasz, że system, który daje jednoznaczny sygnał jak Stoch lub MACD jest cacy, bo masz sygnały mechaniczne a wszystko inne co wymaga od tradera myślenia jest intuicyjne a więc be.
Twoje pytania nasuwają taką odpowiedz, śmiem twierdzić na podstawie tych pytań, że jestes na etapie indyków ale czy z tego wynika, że jestem osobą arogancką a Ty kiepskim traderem? Raczej chyba nie.
Troszkę zbyt pochopne wnioski wyciągasz. Nigdzie nie napisałem że sygnały mechaniczne są cacy a intuicyjne są be. Niedorabiaj mi proszę zbędnych słów. Natomiast faktem jest, że sygnały mechaniczne odciążają psychikę od zbędnego kombinowania. A czy ktoś ugra więcej takim czy takim systemem to już inna bajka... Za bardzo bawisz się w psychologa. Indykatory porzuciłem ok 2 lat temu na rzecz systemów opartych na PA.
If i were a rich man, yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum!

RobsonFX
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:00

Nieprzeczytany post autor: RobsonFX »

Witam, tak sobie czytam ten wątek i ........... nie chcę nikogo faworyzować ani degradować w swoich osądach, nie chce mówić że to jest cacy a to jest beeeee.

Rozmawiałem niedawno z kolegą Zicmar'em na skypie i powiem że kolega ma "autorskie" podejście do tematu średnich. Po rozmowie i przemyśleniu kilku spraw związanych ze średnimi, przeanalizowaniu wykresów "od innej strony", doszedłem do wniosku iż podejście proponowane przez kolegę Zicmar'a jest słuszne i warte uwagi. Oczywiście, nie chodzi tam o przecinanie średnich i dawanie jakichkolwiek sygnałów mechanicznie, wynikających z przecięć. Co więcej, z moich obserwacji wynika, iż parametry tych średnich nie są też tak istotne - okresowości średnich powinny wynikać z nastawienia i predyspozycji psychicznych / mentalnych tradera a nie wyłącznie z testów mechanicznych i optymalizacji na danych historycznych.

Jednak czytając ostatnie posty, dziwię się koledze Zicmarowi jak i innym którzy posługują się tą metodą średnich....
Dziwię się niechęci do indykatorów - wnioskuję po waszych wypowiedziach iż do sprawy indykatorów podchodzicie jak "inni" do tematu średnich , a mianowicie... tak jak w przypadku przecięcia średnich - który jest chyba najgorszym sposobem wykorzystania średnich, tak i WY szukacie na indykatorach miejsc przecięć, wyjść ponad/poniżej jakiegoś ustalonego odgórnie poziomu.... itd.

Co mi z tego, że indykator np. stochastic przebywał w strefie wykupienia, zrobił dywergencje w tym rejonie, jak ceny nie znalazly odpowiedniego rejonu oporu i pomimo sygnału z indyka dalej poszybowały w górę ????

A jeśli ceny dotarły do miejsca istotnego wsparcia / oporu, rysuje się pewien schemat / setup w oparciu o wasze średnie. I załóżmy że ceny znalazły się na silnym wsparciu, średnie także zadziałały, ceny się na nich zatrzymały a indykator np. Stoch pokazuje pozytywną dywergencję w swoim obszarze wysprzedania .Dlaczego miałbym takiego sygnału nie uznać za silny ??? Oczywiście że bym otworzył długą pozycję. Dlaczego miałbym nie użyć indykatora do potwierdzenia i zweryfikowania siły sygnału.

W taki sposób można stworzyć w swojej metodzie pewnego rodzaju efekty synergii. Samo wsparcie OK, Same średnie OK. Sama dywergencja - raz na dwa razy zadziała. Ale wszystkie trzy sygnały w jednym miejscu. To jest sygnał.

Podsumowując: średnie - oczywiście - osobiście uważam że to najlepsze narzędzie techniczne. Indykatory - MACD - 1 pochodna średnich - oczywiście.
Ale ślepy odczyt wskazań indyków jak i średnich może być zgubny, bo co jest najważniejsze na wykresie - CENA. Ale sama cena też nam nic nie powie dopóki nie zidentyfikujemy odpowiednich obszarów wsparć / oporów.
Tak więc nie ma systemu / metody lepszej ani gorszej. Czy to PA, czy GMMA, czy system 2x RSI, 2xStoch itd. , jeśli nie znajdziemy na wykresie obszarów wsparć i oporów i nie ustalimy sobie planu działania w oparciu o S/R, to bedziemy za każdym razem gonić rynek, cenę, będziemy zahipnotyzowani ruchami wykresu niczym kobra poruszająca się w takt ruchów hindusa grającego na fujarce ( ruchów fujarki a nie muzyki - muzyka jest dla ludzi a ruchy fujarki są dla kobry ponieważ jest głucha ).

Pozdrawiam. Życzę miłej niedzieli.
3majcie się.
1. "KISS" - Keep It Simple Stupid
2. SYNERGIA - współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma oddzielnych działań
3. STOP LOSS - niedoceniony przyjacielem TRADERA.

zicmar
Gaduła
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, 08:34

Nieprzeczytany post autor: zicmar »

Diekuje Kolego Robson za przychylną opinię pomimo, że za dużo o moim systemie nie wiesz, znasz zaledwie zarys i dlatego muszę sie nie zgodzić z Twoja tezą, że okres naliczania średnich nie ma żadnego znaczenia, ma ogromne znaczenie. A więc Twoja teza niezgodna jest z moim systemem i odcinam sie od niej całkowicie.
Następna kwestia, jeżeli ktoś się czuje dobrze z indykami, niech z nich korzysta, ja nie korzystam, gdyż istota ich sygnałów polega na tym, że szybka linia przecina wolną ( czytaj średnie ) a to jest dla mnie nie do przyjecia w moim systemie.
Co do dywergencji na indykach to przecież nic innego jak fałszywy sygnał wysyłany przez dany indyk pomimo, że cena nadal idzie w swoim kierunku a więc czym tu sie zachwycać
Pozdrawiam
Zicmar
Naucz się jak działają średnie a wtedy zrozumiesz zachowanie ceny

RobsonFX
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:00

Nieprzeczytany post autor: RobsonFX »

zicmar pisze:a dużo o moim systemie nie wiesz, znasz zaledwie zarys i dlatego muszę sie nie zgodzić z Twoja tezą, że okres naliczania średnich nie ma żadnego znaczenia, ma ogromne znaczenie.
TO więc tak - nie piszę dosłownie o Twoim systemie, piszę to co sam zaobserwowałem. Napisałem że masz swoje podejście do średnich i tyle.
Co do okresowości średnich: ustalanie jakiś sztywnych wartości kojarzy mi się z optymalizacją systemu, co oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem. Rzecz jasna że nie należy używać parametrów ot tak sobie. Ale najważniejsze jest podejście mentalne co do okresowości. Jeśli tego nie rozumiesz to bardzo mi przykro.
Rynki finansowe to nie apteka, rynki codziennie ewoluują, dynamika ruchów się zmienia.
zicmar pisze:Następna kwestia, jeżeli ktoś się czuje dobrze z indykami, niech z nich korzysta, ja nie korzystam, gdyż istota ich sygnałów polega na tym, że szybka linia przecina wolną ( czytaj średnie ) a to jest dla mnie nie do przyjecia w moim systemie.
Pisałem o tym właśnie powyżej, ale widzę że też tego nie zrozumiałeś. Takie podejście do indykatorów to jak podejście do przecięcia średnich. Indykator, podobnie jak cena, daje pewne paterny, setup'y, które możemy wykorzystać w połączeniu z ceną i rejonami S/R.
zicmar pisze:Co do dywergencji na indykach to przecież nic innego jak fałszywy sygnał wysyłany przez dany indyk pomimo, że cena nadal idzie w swoim kierunku a więc czym tu sie zachwycać
Oczywiście że duża część sygnałów jest FAŁSZYWA. Cała "zabawa" polega na tym żeby pewne informacje odfiltrować i zweryfikować, tak żeby wejście w transakcję było obarczone jak najmniejszym niepowodzeniem.

Kolego, powiem CI tak jak napisałem na początku poprzedniego wpisu :
"...nie chcę nikogo faworyzować ani degradować w swoich osądach, nie chce mówić że to jest cacy a to jest beeeee. "
Ja używam średnie i MACD na swój sposób, korzystam też bardzo często z Stocha, takie połączenie daje mi bardzo szeroką perspektywę widzenia rynku. Udzielam się w tym wątku tylko dlatego, iż jestem zwolennikiem używania średnich i gry z trendem.

A co do dywergencji: może będziesz w stanie zanalizować podpięty wykres złota - GOLD, okresowość H4. Czy system oparty na samych średnich był w stanie określić szczyty zaznaczone na wykresie, opór na kórym zatrzymały się ceny, nagły odwrót, dać sygnał do tego żeby zamknąć długie pozycje i ew. otworzyć krótkie.
Pozdrawiam i czekam na analizę ( ja swoją już mam gotową ).
A może Ty znalazłeś jakiś ciekawy wykres godny uwagii i analizy ???

Pozdrawiam, RobsonFX.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
1. "KISS" - Keep It Simple Stupid
2. SYNERGIA - współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma oddzielnych działań
3. STOP LOSS - niedoceniony przyjacielem TRADERA.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1213
Rejestracja: 20 gru 2005, 22:19

Nieprzeczytany post autor: MaRCHeW »

Witam.

To może ja napiszę kilka słów nt. Systemu MAX, ponieważ uważam, że jestem to winien Zbyszkowi.

Tak jak większość osób czytających ten oraz poprzedni wątek dot. Systemu MAX, miałem baaaardzooooo sceptyczne podejście do tego co zaprezentował Zicmar na forum - bo w sumie nic nie zaprezentował :) Poza tym zawsze podchodzę do tego typu spraw z dużą dozą ostrożności.

Po jakimś czasie Good Will Hunting oraz Damfry zaczęli wklejać jeszcze screenshoty z wybranymi przez siebie transakcjami co jeszcze bardziej pogrążyło wątek w moim mniemaniu (bez urazy Panowie ;) ).

W którymś z postów przeczytałem, że System MAX nadaje się do gry w konsoli, w trendzie, do scalpowania, day tradingu i gry długoterminowej - czyli jeszcze powinien kawę rano zaparzyć, a wieczorem zrobić "masaż" i przynieść piwo.

Dopiero gdy Zicmar napisał, że chciałby ten system zautomatyzować, pomyślałem, że odezwę się do Niego w tej sprawie, bo w sumie nic nie stracę, a być może nauczę się czegoś nowego nt. średnich.

Podczas pierwszej rozmowy ze Zbyszkiem, po przedstawieniu Systemu MAX, powiem szczerze, że nie byłem specjalnie pod wrażeniem tego co mi przestawił. Dodatkowo stwierdziłem, że pewnie wybrał wygodny dla siebie okres na historii i próbuje mi wcisnąć, że to o czym mówił sprawdza się za każdym razem.

Zadałem mu też podstawowe pytanie: jeżeli jest tak dobrze jak mówisz, to dlaczego sam nie tradujesz tym systemem, tylko bawisz się w jakieś szkolenia za kilka stówek. Odpowiedź Zbyszka była taka: traduje tym systemem, jednak nie wytrzymuję ciśnienia i przeważnie zamykam pozycje zbyt wcześnie np. na 10 czy 20 pipsach, przez co ucieka mi dużo dobrych transakcji na kilkadziesiąt a nawet kilkaset pispów, dlatego szukam kogoś kto będzie potrafił zautomatyzować mój system.

Z jednej strony potwierdziło to tylko moje przypuszczenia, jednak z drugiej strony wiedziałem dokładnie o co mu chodzi (sam często mam takie sytuacje), a Jego odpowiedź była szczera i nie wymyślał jakiś pierdół na zadane pytanie.

Uzgodniliśmy, że zanim zabiorę się za pisanie EA dla tego systemu, wpierw potraduje nim przez dwa tygodnie. Będzie to wystarczający okres aby obyć się z systemem oraz z układami średnich.

W zeszły piątek minęły dwa tygodnie od kiedy traduje systemem Zbyszka. Musze powiedzieć, że przez te dwa tygodnie z każdym dniem coraz bardziej przekonywałem się do średnich, a ostatni tydzień był wręcz rewelacyjny. W międzyczasie zmodyfikowałem system Zbyszka i dostosowałem go tak by współgrał z moimi innymi narzędziami, które stosuję w tradingu (choć Zicmar nie do końca zgadza się z moimi modyfikacjami :)

Dzisiaj wiem już jedno: nigdy więcej nie otworzę pozycji jeżeli na wykresie nie będę miał naniesionych średnich i nie sprawdzę jak są one ułożone na wszystkich TF.

Tradingiem na Forexie zajmuję się od 6 lat, przez ten okres poznałem kilka rzeczy, które były dla mnie krokami milowymi w tradingu. Mogę powiedzieć, że System MAX jest jednym z tych milowych kroków. Żałuję tylko, że nie poznałem go wcześniej, ponieważ dużo czasu i dużo kasy by mi to zaoszczędziło.

Nie jest to system do końca uznaniowy, ponieważ ma konkretne zasady wejść, dodatkowo ma też konkretne zasady układów średnich, które pokazują w jakich fazach znajduje się rynek - czy jest w konsoli czy w trendzie. Obserwacja średnich bardzo dobrze pokazuje, w których momentach rynek się zatrzyma, zawróci, a później będzie kontynuował ruch.

Komu mogę polecić System MAX? W zasadzie każdemu, ponieważ bardzo dobrze pokazuje zachowanie rynku. Na pewno najwięcej na tym systemie skorzystają początkujące osoby, ponieważ w końcu Forex przestanie być dla nich chaosem, a zaczną dostrzegać w nim harmonię i na pewno zaoszczędzą bardzo dużo czasu poznając rynek.

Jednak system ten ma także w sobie pewne akcenty "uznaniowości", dlatego też potrzebne jest pewne obycie z rynkiem. Jeżeli koś nie wytrzymuje ciśnienia i tak jak pisze Matka w poście powyżej "ma bałagan pod czaszką" i musi otworzyć pozycje, ponieważ cały dzień siedział przed wykresem i jeszcze dzisiaj nic nie otworzył, to raczej za dużo z tego systemu nie wyniesie.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1213
Rejestracja: 20 gru 2005, 22:19

Nieprzeczytany post autor: MaRCHeW »

Witam.

Uważam, że system będzie można zautomatyzować, jednak nie będzie to takie proste zadanie. System ma bardzo dużo aspektów, które trzeba uwzględnić w EA i nie będzie to proste zadanie. Kilka osób już próbowało i nie do końca im się to udało. Nie powiem na 100%, że mi to się uda. Trading manualny a trading robotem jak dobrze wiesz kieruje się swoimi specyficznymi zasadami.

Zicmar przedstawił mi backtesty z poprzednich wersji robotów opartych na tym systemie, które nie zostały zakończone. Wyglądały całkiem dobrze, jednak nie wiem dlaczego osoby, które podjęły się pracy nad tym systemem, przerwały ją - być może Zbyszek "za dużo wymyślał" :) lub były inne powody tego stanu rzeczy.

System MAX jest naprawdę ciekawym systemem. Zbyszek przedstawia go najbardziej klarownie jak to tylko możliwe. System w swoich założeniach jest prostym systemem i trzyma się zasady KISS, dlatego też jeżeli ktoś oczekuje, że Zicmar przedstawi mu jakiś magiczny system to po pierwszej rozmowie może się zawieść, ponieważ na pierwszej rozmowie Zicmar przedstawia ogólne jego założenia.

Prawdziwa magia przychodzi dopiero podczas obserwacji ceny i średnich na różnych TF na realnym rynku przez kilka dni :) Obserwacji ich ułożenia względem ceny, obserwacji jak otwierają się świece na różnych TF, dobicia cen od średnich lub zawracanie rynku po dotarciu do kluczowych średnich, wyznaczenie na podstawie średnich TP i SL itd.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
<kerimb>
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1460
Rejestracja: 27 sie 2010, 08:01

Nieprzeczytany post autor: <kerimb> »

MaRCHeW pisze:Uważam, że system będzie można zautomatyzować, jednak nie będzie to takie proste zadanie.
He he ... Tutaj się zgodzę w całej rozciągłości ... Ja podejmowałem próby automatyzacji swojego i jest jeden, jedyny niuans, którego nie da się opisać i zaprogramować ... Może dlatego nigdy również nie zostały ukończone prace "zicmara" ...
MaRCHeW pisze:Dzisiaj wiem już jedno: nigdy więcej nie otworzę pozycji jeżeli na wykresie nie będę miał naniesionych średnich i nie sprawdzę jak są one ułożone na wszystkich TF.
:clap:
Dokładnie ... Jeśli ktoś nie potrafi trzymać ciśnienia, to polegnie na tym bardzo szybko ... Jeżeli nie ma się wystarczającej cierpliwości - polegnie się bardzo szybko ... Jeśli się nie będzie konsekwentnie stosowało zasad - polegnie się bardzo szybko ... Jeśli natomiast będzie się stosować dobry MM - zarabiać się będzie również bardzo szybko ... :mrgreen:

Nie znam strategii "zicmar'a" ale domyślam się, że jest tak samo prosta jak moja i w połączeniu z dodatkowymi, kosmetycznymi wstawkami daje sukcesywnie na "+".

A wszystkim, którzy śmią twierdzić, że śrenie są be powiem, że nigdy nimi nie operowali skoro tak twierdzą lub nie mają zielonego pojecia jak jest prawidłowo stosować.

Zablokowany